Build Your VETer Future Challenge

Hankkeen toteutusaika: 1.1.2025 - 31.8.2027
Rahoittaja: EU Erasmus+
Koordinoija: Xarxa Formació Professional, Barcelona
Toteuttajat: Institut Provençana (Espanja), de Wijnpers (Belgia), Fondazione Lepido Rocco (Italia), Mercantec (Tanska), Rovaniemen koulutuskuntayhtymä REDU, Egoin SA (Espanja)
Ryhmähankkeen kokonaiskustannukset: 250 000€
REDUn osuus kokonaiskustannuksista: 43 316 €
Build Your VETer Future Challenge on eurooppalainen Erasmus+ -hanke, jonka tavoitteena on kehittää ammatillista koulutusta, opiskelijoiden työelämätaitoja sekä kestävän rakentamisen ratkaisuja. Hankkeessa vahvistetaan erityisesti opiskelijoiden yhteistyö-, luovuus-, ongelmanratkaisu- ja ajanhallintataitoja sekä kestävän kehityksen osaamista.
Hankkeessa on mukana viisi ammatillisen koulutuksen oppilaitosta Suomesta, Belgiasta, Espanjasta, Italiasta ja Tanskasta sekä espanjalainen puuteollisuusyritys Egoin SA. Jokainen osallistujamaa valitsee hankkeeseen viisi rakennusalan opiskelijaa ja yhden ohjaajan. Yhteensä 25 opiskelijaa jaetaan viiteen kansainväliseen opiskelijatiimiin, jotka työskentelevät koko hankkeen ajan yhdessä ohjaajiensa tukemina.
Tavoitteet
Kansainväliset opiskelijatiimit saavat ratkaistavakseen todelliseen työelämään ja rakennusalaan liittyvän haasteen: heidän tehtävänään on suunnitella ja kehittää ehdotus modulaarisesta, energiatehokkaasta ja pääasiassa puusta rakennettavasta oppimistilasta. Tilojen tulee olla siirrettäviä ja muunneltavia, niiden ympäristövaikutusten tulee olla vähäiset ja niiden tulee olla esteettömiä ja kaikille saavutettavia.
Työ etenee vaiheittain aina tutustumisesta ja ideoinnista suunnitteluun, prototyyppien rakentamiseen ja lopulta tuotteen kehittämiseen sekä liiketoimintamahdollisuuksien tarkasteluun. Näin opiskelijat pääsevät tutustumaan koko kehittämisprosessiin ja soveltamaan ammatillista osaamistaan aidossa kansainvälisessä työskentely-ympäristössä.
REDU vastaa hankkeen prototyyppivaiheen johtamisesta. Kansainväliset opiskelijatiimit kokoontuvat Rovaniemelle 10.–12. marraskuuta 2026, jolloin suunnitelmat muutetaan konkreettisiksi prototyypeiksi.
Rovaniemen tapaaminen on hankkeen keskeinen vaihe, jossa opiskelijoiden ideat ja suunnitelmat muuttuvat konkreettisiksi ratkaisuiksi. Kolmipäiväisen tapahtuman aikana opiskelijat työskentelevät yhdessä käytännön rakentamisen parissa, jakavat osaamistaan ja oppivat toisiltaan yli kansallisten rajojen.
Hankkeen lopuksi tiimit esittelevät ja arvioivat ratkaisunsa. Parhaan suunnitelman ja ratkaisun kehittänyt kansainvälinen opiskelijatiimi palkitaan Barcelonassa keväällä 2027 järjestettävässä palkintojenjakotilaisuudessa.
040 843 7668
paivi.kontiokoski@redu.fi
Rovaniemi, Jokiväylän toimintayksikkö, Korvanranta
Rovaniemen koulutuskuntayhtymä REDUn ammatillisen koulutuksen kansainväliset asiat.