Metsäalan toimijat tutuksi Kemijärvellä

7.10.2022 julkaistu

REDUn Kemijärven toimintayksikkö järjesti Metsäpäivän keskiviikkona 5.10.2022 yhdessä Sallan 4H-yhdistyksen sekä muiden alan toimijoiden kanssa. Tapahtumassa esiteltiin metsäalan koulutusta sekä metsän virkistys- ja hyötykäyttöä Itä-Lapin ysiluokkalaisille.

Opiskelijat Mika Välikangas (vas) ja Petteri Saariniemi esittelemässä REDUn metsäkoneita.

Kemijärven metsäpäivä-tapahtumaa on järjestetty yhteistyössä alan toimijoiden kanssa jo muutaman vuoden ajan. Tapahtumassa esitellään muun muassa metsäalan opiskelumahdollisuuksia peruskoulun päättäville. Tänäkin vuonna vieraaksi saatiin yhdeksäsluokkalaisia Kemijärveltä, Sallasta, Savukoskelta, Pelkosenniemeltä ja Posiolta. Päivän aikana tapahtuma-alueella vieraili noin sata nuorta.

- Metsäpäivän tarkoituksena on esitellä erilaisia metsäalan ammatteja, koulutusmahdollisuuksia sekä järjestö- ja virkistystoimintaa nuorille. Tarkoitus on auttaa opiskelupaikan valinnassa sekä herättää nuorten kiinnostusta luontoa ja metsäympäristöä kohtaan, metsäalan opettaja Juho Sirviö kertoo.

 


Opettaja Juho Sirviö (oikealla) ja opiskelija Oskari Virkkula esittelemässä maarakennuksen kalustoa.

Tapahtumapaikka rakennettiin REDUn metsäkonetyömaan alueelle Päiväjoen kupeeseen Vitsaselkään. Metsän siimekseen oli pystytetty erilaisia rasteja, joilla nuoret saivat kiertää.  REDUn metsäkoneopetuksen kalusto oli näyttävästi esillä, aina upouutta Ponsse Elk -kuormatraktoria myöten. Vierailijat saivat kavuta koneiden hytteihin ja tuumailla, miltä työskentely modernissa maisemakonttorissa voisi maistua. Myös maarakennuskonealan kalusto oli mukana kalustoesittelyllään.  

REDUn luonnovaratuottajaopiskelijat tarjoilivat maistiaisia, joita he olivat loihtineet erilaisista luonnonantimista. Erityisesti kuusenkerkkä- ja hillafudget veivät kielen mennessään.  

Metsänhoitoa, virkistyskäyttöä sekä erilaisia metsäperinteitä esiteltiin Metsäkeskuksen, Kemijärven yhteismetsän, paikallisten metsänhoitoyhdistysten, Metsästäjäliiton ja uittoperinnehankkeen rasteilla. Oppilaat saivat muun muassa arvioida puun ikää vuosirenkaiden avulla, harjoitella puun pituuden ja tilavuuden mittaamista sekä kokeilla arvon määritystä.


Puun ikää arvioidaan vuosirenkaita laskemalla. 

- Nuorilta kerätty palaute tapahtumasta oli pääosin positiivista. He saivat vahvistusta ammatinvalintaansa, ja tykkäsivät kuunnella erilaisia tarinoita esimerkiksi uittoperinteestä, Sallan 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Anniina Kämäräinen kertoo. 

- Oli mukava nähdä näin paljon reippaita nuoria ja hienoa todeta, miten aktiivisesti lähikuntien koulut lähtivät tähän tapahtumaan mukaan. Yhteistyössä saatiin rakennettua jälleen hyvä tapahtuma, josta perinnettä on mukava jatkaa jälleen ensi vuonna, Juho Sirviö kiittelee.