REDUn opiskelijoita Taitaja2026-finaaliin
13.2.2026 julkaistuAmmattitaidon SM-kilpailun Taitaja2026:n finalistit on julkistettu torstaina 12.2.2026. REDUsta finaaliin ylsi seitsemän opiskelijaa. He matkustavat toukokuussa Tuusulaan kilpailemaan oman alansa suomenmestaruuksista.
Kuvassa Saana Mikkonen automaalauksen semifinaalissa. Kuva: Skills Finland ry:n kuvapankki, Jouni Suutari / OSAO
Tammikuun lopussa järjestetyistä semifinaaleista tiensä loppukilpailuun selvitti valtakunnallisesti noin 400 opiskelijaa. Semifinaaleihin osallistui yhteensä noin 1800 ammatillista opiskelijaa eri puolilta Suomea.
REDUn Taitaja-joukkue 2026
REDUn finalistit kilpailevat viidessä eri lajissa:
- Automaalaus: Saana Mikkonen
- Asiakaspalvelu ja myynti: Iina-Maaret Parkkinen
- Yrittäjyys: Lumina Manninen ja Liina Tolonen (parilaji)
- Matkailu: Anni Ruotsalainen ja Viivi Pekkala (parilaji)
- Leipuri-kondiittori: Heta-Inari Peteri
SM-mitaleista kisataan Tuusulassa
Ammattitaidon suomenmestaruudet ratkotaan toukokuussa, kun Taitaja2026-tapahtuma järjestetään Keski-Uudellamaalla Tuusulan Urheilukeskuksessa 18.-21.5.2026. Paikan päällä mitaleista kisaamassa on kaikkiaan 400 ammatillista perustutkintoa suorittavaa, finaaliin tiensä raivannutta nuorta.
Ammattitaitolajeja on yhteensä 48. Lajien joukossa on ammatteja niin kokeista metsäkoneenkäyttöön, kappaletavara-automaatiosta lähihoitajiin kuin putkiasentajista eläintenhoitoonkin. Lajeista viisi on tarkoitettu opinnoissaan erityistä tukea tarvitseville.
Taitaja-väylä avaa ovia jatko-opintoihin
Taitaja2026 tarjoaa finalisteille myös ainutlaatuisen mahdollisuuden jatko-opintoihin. Niin sanotussa Taitaja-väylässä on mukana 13 ammattikorkeakoulua Helsingistä Rovaniemelle. Ammattikorkeakoulut mahdollistavat yhteensä 360 Taitaja-finalistille jatko-opintopaikan oman kisamenestyksensä perusteella. Taitaja2026-finalistit voivat hakea jatko-opiskelupaikkaa ammattikorkeakoulussa kevään toisessa yhteishaussa.