eTwinning tuo kansainvälisen yhteistyön osaksi oppimista REDUssa

23.3.2026 julkaistu

eTwinning tarjoaa oppilaitoksille helpon tavan tehdä kansainvälistä yhteistyötä ja tuoda eurooppalaiset kumppanit osaksi arjen opetusta. Lapin koulutuskeskus REDUssa eTwinning-projektit vahvistavat oppijoiden osallisuutta, digitaalisia taitoja ja kansainvälistä vuorovaikutusta – samalla kun opettajat rakentavat uusia yhteistyöverkostoja.

Kansainvälinen oppimisympäristö verkossa

eTwinning on eurooppalainen digitaalinen yhteistyöalusta, jossa opettajat ja oppijat voivat toteuttaa yhteisiä projekteja eri maiden koulujen kanssa. Alustan kautta opettajat löytävät kumppaneita, suunnittelevat oppiainerajat ylittäviä projekteja ja jakavat kokemuksiaan muiden opettajien kanssa.
 
Oppijoille eTwinning tarjoaa mahdollisuuden harjoitella kielitaitoa, digitaalisia taitoja ja kulttuurien välistä vuorovaikutusta käytännön projektien kautta. Samalla kehittyvät yhteistyö-, vuorovaikutus- ja projektityötaidot, joita tarvitaan myös työelämässä.
 
eTwinning on osa Erasmus+ -ohjelmaa, ja Suomessa toimintaa koordinoi Opetushallitus.

eTwinning osana REDUn arkea

Lapin koulutuskeskus REDUssa eTwinning on ollut mukana jo usean vuoden ajan. Toiminta on vähitellen vakiintunut osaksi oppilaitoksen kansainvälistä yhteistyötä.
 
Työtä tehdään jaetun johtajuuden periaatteella: mukana ovat opettajat eri aloilta, kansainvälisyystoimijat sekä johto. Projekteja toteutetaan usein tiimeissä, mikä tukee opettajien välistä yhteistyötä ja helpottaa projektien käynnistämistä.
 
Oppiminen on käytännönläheistä. Projektien tuotoksina syntyy esimerkiksi videoita, infografiikoita ja työohjeita, joita voidaan hyödyntää myöhemmin opetuksessa tai työelämäyhteistyössä.

Oppijat mukana suunnittelussa

eTwinning-projekteissa oppijat osallistuvat usein myös projektien suunnitteluun. He voivat esimerkiksi ideoida projektien aiheita, osallistua kumppanikoulujen valintaan tai ehdottaa digitaalisia työkaluja, joita projekteissa käytetään.
 
Projektien päätteeksi kerätään palautetta sekä oppijoilta että opettajilta. Näin toimintaa voidaan kehittää edelleen.
 
Vertaisoppiminen on projekteissa keskeisessä roolissa. Oppijat jakavat osaamistaan ja oppivat toisiltaan, mikä antaa tilaa erilaisille vahvuuksille.

Mentorointia ja uusia mahdollisuuksia

eTwinning-koulujen tehtävänä on toimia esimerkkinä ja tukena muille oppilaitoksille. Tätä toteutetaan eTwinning-koulujen mentorointiohjelmassa, joka käynnistyi syksyllä 2025.
 
REDU toimii mentorina Orivedellä sijaitsevalle Kultavuoren koululle. Mentoroinnin tavoitteena on jakaa kokemuksia ja kannustaa uusia oppilaitoksia mukaan kansainväliseen yhteistyöhön.
 
Vuoden 2026 alussa REDUssa on käynnistetty myös oma eTwinning-mentoritoiminta. Sen tavoitteena on tukea opettajia toiminnan aloittamisessa ja vahvistaa henkilöstön osaamista kansainvälisissä projekteissa.
 
Lisäksi Erasmus+ -toiminnassa on otettu käyttöön monimuotoliikkuvuus, jossa yhdistyvät virtuaalinen yhteistyö ja perinteinen liikkuvuus. Tämä tarjoaa uusia tapoja osallistua kansainväliseen toimintaan.

Kansainvälisiä näkökulmia Nizzasta

Toukokuussa 2025 REDUn pedagoginen päällikkö Satu Mansikkasalo osallistui Nizzassa järjestettyyn eTwinning-koulujen eurooppalaiseen konferenssiin. Tapahtuman teemana oli kansalaiskasvatuksen vahvistaminen.
 
Konferenssi kokosi yhteen noin 200 osallistujaa eri puolilta Eurooppaa. Ohjelmassa oli asiantuntijapuheenvuoroja, työpajoja ja verkostoitumista.
 
Puheenvuoroissa korostettiin kansalaisuustaitojen merkitystä sekä eTwinning-koulujen roolia demokraattisten arvojen ja osallistumisen edistäjinä. Työpajoissa käsiteltiin muun muassa projektityöskentelyä, digitaalisia työkaluja, pelillisyyttä sekä eri koulutusasteiden välistä yhteistyötä.
 
Konferenssi tarjosi mahdollisuuden jakaa kokemuksia ja tutustua erilaisiin pedagogisiin ratkaisuihin, joilla voidaan tukea oppijoiden aktiivista toimijuutta ja kriittistä ajattelua.

Satu

Kohti vahvempaa eTwinning-toimintaa

eTwinning tarjoaa oppilaitoksille mahdollisuuden kehittää opetusta kansainvälisessä yhteistyössä ja vahvistaa oppijoiden taitoja toimia monikulttuurisessa ympäristössä.
 
REDUn tavoitteena on lisätä henkilöstön osaamista eTwinningissä ja kannustaa yhä useampia opettajia mukaan kansainvälisiin projekteihin. Seuraavia askeleita ovat esimerkiksi opettajaparien muodostaminen projekteihin, osallistuminen koulutuksiin sekä REDUn oman eTwinning-tiimin perustaminen.
 
Kansainvälinen yhteistyö tuo opetukseen uusia näkökulmia ja tekee oppimisesta entistä merkityksellisempää.
 

Satu Mansikkasalo, pedagoginen päällikkö sekä matkailualan opettaja, eTwinning-lähettiläs ja kv-ohjaaja Mari Jokela