Tämä kasvatus- ja ohjausalan perustutkinnon haku on tarkoitettu vain maahanmuuttajille. Tässä koulutuksessa valmistutaan lastenohjaajiksi. Opiskelussa otetaan huomioon opiskelijan maahanmuuttajatausta. Kielitaitovaatimus on A2.2. Hakuaika on keväisin ja koulutus alkaa elokuussa.
Lastenohjaajan työhön kuuluu lasten ohjaamista, kasvatusta ja huolenpitoa. Lastenohjaaja työskentelee päiväkodeissa ja erilaisissa lasten kerhoissa. Lastenohjaajan ammatissa tarvitset hyviä vuorovaikutustaitoja ja vastuullisuutta. Lastenohjaaja saa helposti työtä. Lastenohjaajalle täytyy olla työhön riittävä terveys. Lisätietoa terveysvaatimuksista löydät tästä.
Opintoihin sisältyy teoriaopintoja ja käytännön harjoittelua koulussa. Koulutukseen kuuluu OPVA-opinnot (opiskeluvalmiuksia tukevat opinnot), joissa opiskellaan suomen kieltä, tietoteknisiä taitoja, matemaattisia taitoja ja opiskelutaitoja. Lisäksi opintoihin kuuluu useita TEO-jaksoja eli työharjoittelua. Koulutus antaa hyvät valmiudet jatko-opintoihin.
Koulutuksen alussa keskitytään alan sanaston oppimiseen suomen kielen opettajan tuella. Opinnot järjestetään selkeäkielisesti, ja ne aloitetaan rauhalliseen tahtiin. Koulutukseen kuuluu OPVA-opinnot (opiskeluvalmiuksia tukevat opinnot), joissa opiskellaan suomen kieltä, tietoteknisiä taitoja, matemaattisia taitoja ja opiskelutaitoja.
Opiskelet aluksi lähihoitajien maahanmuuttajaryhmässä, jonka ensimmäinen tutkinnonosa on sama kuin lastenohjaajilla. Ensimmäisen tutkinnonosan jälkeen siirryt opiskelemaan lastenohjaajaryhmään, jossa on muitakin kuin maahanmuuttajia.
Hakemukset käsitellään kesän aikana. Opiskelijavalinta tapahtuu hakemuksen ja haastattelun perusteella. Hakijat saavat kutsun haastatteluun. Jos sinulla ei ole todistusta riittävästä kielitaidosta (A2.2), sinun pitää osallistua myös kielikokeeseen.